Ostatnia modyfikacja: 2020-04-23
Eksperyment ... z jajkiem
2015-04-25 14:40   Ewa Jarecka
Świetlica ::
Eksperymenty stanowią dobrą zabawę dla badawczego umysłu małego dziecka. Umożliwiają zrozumienie zjawisk przez samodzielne wprowadzanie czynników
i obserwowanie powstałych zmian.

Jeżeli po świętach zostały Wam jeszcze jajka
w lodówce możecie w prosty sposób przeprowadzić eksperyment. Podczas wtorkowego eksperymentu obserwowaliśmy, jaka reakcja zachodzi, kiedy wrzucimy jajo do octu.
     Nalaliśmy ocet do słoika i delikatnie zanurzyliśmy w nim jajko. Pozostawiliśmy miksturę na 24 godziny, co jakiś czas obserwowaliśmy czy zachodzą jakieś zmiany.

Świetlica ::

Na powierzchni zanurzonego w occie jaja utworzyły się malutkie bąbelki (pęcherzyki gazu. Natomiast na powierzchni octu, po upływie czasu zaczął tworzyć się brzydki osad o ciemnobeżowym zabarwieniu. Doszliśmy do wniosku, że jest to pozostałość po skorupce jaja. Zaobserwowaliśmy, że ocet ją „zjada”. Po wielu godzinach znika ona całkowicie, a pozostaje mięciutkie, przeźroczyste jajo otoczone błoną, przez którą widać pływające w środku białko i żółtko. Takie elastyczne jajo może nawet skakać jak piłeczka.Zrzucaliśmy je z niewielkiej wysokości na blat i sprawdzaliśmy czy odbija się jak piłeczka kauczukowa. Zgniataliśmy je lekko w dłoniach. Na koniec zwiększyliśmy wysokość zrzutu na ok. 15 cm i co się stało? Jajko rozbiło się na blacie, ale dzięki temu mogliśmy zaobserwować, że faktycznie nie ma skorupki, a dokoła białka była tylko delikatna błonka.
     Co się stało ze skorupką? Skorupka jaja jest twarda dzięki zawartości węglanu wapnia. Kwas octowy wchodzi w reakcję ze skorupką (a dokładnie z węglanem wapnia w niej zawartym). W efekcie tego skorupka zostaje wypłukana, a białko z żółtkiem nabiera konsystencji kauczuku.
     Na koniec dokładnie umyliśmy ręce, bo należy pamiętać, że takie jajo nie nadaje się do jedzenia!

Dziś jest wtorek, 14 lipca 2020, imieniny Marceliny, Bonawentury.