Ostatnia modyfikacja: 2020-04-23
Ptasia stołówka
2013-01-21 21:57   Ewa Jarecka
Świetlica ::
W minionym tygodniu rozmawialiśmy o ptakach, które zostają na zimę w Polsce.
O tym, że zimą musimy pamiętać o zwierzętach każdy z nas wie. Sikorki, dzięcioły, kowaliki, wróbelki i wiele innych – bez naszej dobrej woli może być im ciężko przetrwać zimowy okres.
     Kiedy na dworze zrobiło się mroźno, zimno, spadł śnieg postanowiliśmy urządzić „ptasią stołówkę”. Zatopiliśmy ziarna i nasiona w tłuszczu, które umieściliśmy na gałęziach drzew i krzewów w pobliżu boiska szkolnego.

Świetlica ::

Dokarmianie ptaków w trakcie zimy może uratować życie wielu zwierzętom. Bez wsparcia ludzi, mniej doświadczone, stare bądź osłabione ptaki mają nikłe szanse na przeżycie w okresie mrozów i obfitych opadów śniegu. Dni są wówczas krótkie, a dostęp do pokarmu utrudniony.
     Świetliczki poznały kilka najważniejszych zasad, których należy przestrzegać podejmując decyzję o zimowej pomocy dla ptaków:
  • nie można rozpocząć dokarmiania zbyt wcześnie (ptaki, które powinny odlecieć zostaną skuszone jedzonkiem a potem zamarzną)
  • pokarm, który wrzucacie do karmnika musi być odpowiedni dla zwierząt! Spleśniały chleb, owoce czy warzywa mogą powodować choroby i śmierć ptaków.
  • okruchy pieczywa powinny stanowić jedynie uzupełnienie pokarmu obfitego w ziarna (owies, pszenica, kukurydza czy słonecznik)
  • karmnik trzeba ustawić tak, by ptaki były bezpieczne
  • wybierając pożywienie dla ptaków nie wolno zapomnieć o wodzie. Dostęp do wody jest w trakcie zimy wyjątkowo trudny, dlatego wystawienie miseczki z czystą wodą może uratować życie wielu istot.

Świetlica ::

Bezinteresowna pomoc ptakom była wspaniałym pretekstem, by uczyć się szacunku do natury, wrażliwości i pomocy słabszym. Świetliczki obiecały dbać o ptaki: dokarmiać je przez całą zimę.

Dziś jest wtorek, 14 lipca 2020, imieniny Marceliny, Bonawentury.