Terapia pedagogiczna

Szkoła Podstawowa nr 12 jest jedną z nielicznych placówek oświatowych, w których odbywają się zajęcia korekcyjno-kompensacyjne.
      Są one przeznaczone dla uczniów z klas I - III oraz IV - VI.
SP 12 :: Terapia pedagogiczna

Zajęcia terapii pedagogicznej przeznaczone są dla dzieci z grupy ryzyka dysleksji rozwojowej lub zdiagnozowaną dysleksją.
     Zajęcia prowadzi się w oparciu o zalecenia zawarte w opinii z poradni psychologiczno - pedagogicznej, w indywidualnie dostosowanym tempie.

Mianem dysleksji określa się specyficzne trudności w nauce czytania i pisania u dzieci z normą intelektualną, bez wad słuchu i wzroku, bez schorzeń neurologicznych, bez zaniedbań środowiskowych. To nie jest choroba, którą można wyleczyć. Dyslektykiem jest się całe życie.
     Aby dysleksja nie przeszkadzała w życiu konieczna jest terapia. Ryzyko dysleksji objawia się już przedszkolu, a niepokojące objawy to: opóźniony rozwój ruchowy w zakresie MD i MM, zaburzone funkcje wzrokowe, słuchowe, koordynacja wzrokowo - ruchowa, opóźnione funkcje językowe/mowa, lateralizacja, orientacja w schemacie ciała
i przestrzeni. Na zajęciach terapii pedagogicznej, dzięki specjalnie dobranym ćwiczeniom polisensorycznie kształcimy: koncentrację uwagi, sprawność manualną, percepcję słuchową, orientację. Wszystkie te ćwiczenia służą jednemu celowi: aby nauka czytania i pisania przebiegała sprawnie. Rodzice także mogą pomóc swojemu dziecku, stosując konsekwentnie następujące zasady pracy z dzieckiem:
  • Wyjaśnić cel zadania domowego
  • Zapewnić ciszę i spokój
  • Pilnować porządku na biurku
  • Przyzwyczajać do codziennego czytania
  • Czytać z dzieckiem na głos
  • Robić przerwy w pracy
  • Wyrabiać czujność ortograficzną
Wszystkim zainteresowanym rodzicom polecam "Dyktando w 10 punktach z komentarzem ortograficznym" opracowane przez prof. dr hab. Martę Bogdanowicz.
Opracowanie: Teresa Okraska

Dziś jest sobota, 24 sierpnia 2019, imieniny Bartłomieja, Jerzego.