Za nami pierwszy etap projektu Szkoły Promującej Zdrowie „Wiem, co jem”. Odszyfrowaliście dwie pierwsze zasady zdrowego żywienia, którymi są:
„Jedz posiłki regularnie, co najmniej cztery w ciągu dnia” i „Przygotowuj posiłki z różnych produktów”.
Wiemy o tym, że spożywamy za dużo cukru, tłuszczu, soli. Za mało zaś warzyw, owoców, ryb, mleka. Niedostateczne lub nadmierne spożycie żywności może doprowadzić do rozwoju różnych chorób: nadwagi, otyłości, próchnicy zębów, a w przyszłości do cukrzycy, chorób serca, a nawet raka.
Dnia 28 października 2016 roku byliśmy na warsztatach w naszej widzewskiej bibliotece. Podczas warsztatów rozmawialiśmy o tolerancji, akceptacji, równości i otwartości. Każdy z nas miał sporo do powiedzenia:)
Specjalnie dla miłośników literatury na stronie internetowej szkoły, został uruchomiony „Kącik literacki”, który cieszył się dość dużym powodzeniem, zwłaszcza w roku 2013 i 2014.
Drodzy Uczniowie!
Trochę o nim zapomnieliście, niestety...
Czas odświeżyć sobie pamięć.
Teraz ponownie macie okazję szerzej zaprezentować swój talent, skorzystajcie z tej możliwości.
Jeśli lubicie pisać opowiadania, bajki, wiersze, interesujecie się poezją, nie piszcie „do szuflady”. Podzielcie się swoją twórczością, zaprezentujcie swój talent kolegom i koleżankom.
Dnia 25 października 2016 roku wybraliśmy się na wycieczkę do Pałacu Herbsta, gdzie wzięliśmy udział w warsztatach "Życie codzienne w XIX wieku". Mieliśmy możliwość zwiedzić wystawę i poznać życie fabrykantów w XIX-wiecznej Łodzi. Taka niecodzienna lekcja historii bardzo się wszystkim podobała:)
Baedeker łódzki to, naszym zdaniem, obowiązkowa lektura dla łodzian i przewodnik dla tych wszystkich, dla których przejście po Piotrkowskiej to za mało, aby powiedzieć, że poznali nasze miasto.
Na początek, nie tylko z bibliotekarskiego obowiązku, rekomendujemy artykuł Lit-trip po łódzku, czyli czytanie miasta - wędrówkę śladami bohaterów książek, których akcja dzieje się w Łodzi. A potem, choćby z "Perkalowym Dybukiem" Konrada Lewandowskiego, "Biednymi ludźmi z miasta Łodzi" Steva Sem-Sandberga, "Lampionami" Katarzyny Bondy, czy, pozostającym w znacznie lżejszym klimacie, "Tangiem ortodonto" Joanny Fabickiej - spacer na ulicę Targową, Wschodnią, Próchnika, Ogrodową... W wyborze literatury może pomóc nasz baedeker (Czytamy książki o Łodzi).
.....
Powyżej przedstawiono propozycje tylko dla dorosłych czytelników.
Z naszymi dziećmi możemy poznawać Łódź wspólnie czytając znajdujące się w szkolnej bibliotece:
Zapraszamy wszystkich chętnych uczniów z klas I – IV do wzięcia udziału w konkursie literackim z elementami plastyki lub fotografii. Konkurs nosi tytuł Łódź Bajkowa i ma na celu poznanie naszego bogatego w tradycje miasta od kolorowej, dziecięcej, bajkowo-filmowej strony.