Aktualności - biblioteka

Biblioteka :: Aktualności - biblioteka
Ozdobiona girlandami kolorowych świateł,
łańcuchów, bombek pojawia się
co roku już na początku grudnia.
      Ta, dziś najpopularniejsza, choć historycznie najmłodsza, ozdoba domów w czasie świąt Bożego Narodzenia w Polsce zagościła (początkowo w miastach, a dopiero w latach dwudziestych ubiegłego stulecia na wsiach) wraz z niemieckimi protestantami na przełomie XVIII i XIX wieku.
      Polską tradycją było ustawianie, tak w chłopskich chatach, jak i magnackich dworach, snopów z żyta, owsa, pszenicy i jęczmienia, w czterech kątach, z życzeniami: na szczęście, na zdrowie, na urodzaj i na dobrobyt. Pod obrus kładziono siano, a na stół sypano ziarna zbóż.
     Od zawsze zielone gałęzie drzew iglastych traktowano jako symbol życia, płodności i radości. W dniu wigilijnym gospodarze ceremonialnie zawieszali nad drzwiami wejściowymi do domów i pomieszczeń gospodarskich „podłaźniki”-ustrojone jabłkami, „światami” z kolorowych opłatków, łańcuchami zielone gałęzie, które miały przynieść domownikom dobrobyt, chronić przed złem i urokami.*
.....
My dziś zachęcamy do zrobienia sobie przerwy w przedświątecznym ferworze i poświęcenia kilku chwil baśni „Choinka” Hansa Christiana Andersena.
"Baśnie" Andersena zapewne stoją na dziecięcej półce, choć ich autor nie dla dzieci je pisał w XIX wieku. Ponoć mówił: "Moje baśnie to pudełka:
dzieci oglądają opakowanie, a dorośli mają zajrzeć do wnętrza". Warto więc do nich wrócić i odczytać po latach treści, których nie dostrzegliśmy będąc kilku, czy nawet kilkunastolatkami. Baśń „Choinka” można przeczytać
też tutaj, w internetowej bibliotece wolnelektury.pl.

Biblioteka :: Aktualności - biblioteka
* Więcej o zwyczajach związanych ze świętami Bożego Narodzenia oraz innych można przeczytać w dostępnych w naszej bibliotece opracowaniach:
  • Encyklopedia tradycji polskich
  • Rok polski. Zwyczaje i obrzędy
  • Od świąt do świąt
  • Święta z tradycją.

Dziś jest niedziela, 16 czerwca 2019, imieniny Aliny, Anety.